Jejich historie

Simpsonovi byli na úplném začátku tvořeni ve studie ‘Klasky Csupo‘, které tvořilo především krátké skeče pro show Tracey Ullmanové (díky které se seriál proslavil). V tu dobu Simpsonovi tvořili 4 lidé, včetně Matta Groeninga, který týmu dodával nákresy. Seriál po velkém úspěchu dostal svojí vlastní smlouvu u televize Fox.

James Brooks s Groeningem si vynutili, že Fox nebude mít žádný vliv nad tím, co se bude v seriálu dít. Groening chtěl ze seriálu mít originální dílo, které bude opakem všeho, co se v té době v televizi objevovalo.

V roce 1992, kdy Simpsonovi začali být neuvěřitelně populární, vstoupila Tracey Ullmanová do soudního sporu s Foxem, protože chtěla podíl na bohatství, které Simpsonovi vytvořili za poměrně krátkou dobu. Tvrdila, že díky ní je ze seriálu fenomén, ovšem k závěru soudu bylo rozhodnuto, že nemá nárok na jakýkoliv podíl, a tudíž tento soud prohrála.

„Jedna celé série rodiny Simpsonů se přitom tvoří v rozmezí od šesti do osmi měsíců“

Producenti Groening a Brooks zůstali u seriálu celou dobu. Ale například Sam Simon zůstal u seriálu jenom do roku 1993. Nedokázal se totiž sladit na stejnou notu s Groeningem a Brooksem. Poté se zhruba po dvou sériích měnili takzvaní ‘showrunners‘ (poháněči seriálu). Od třinácté série až doteď je v této pozici Al Jean.

A jak se vlastně tvoří jedna epizoda? Toto schéma je stejné už po několik let. Tým o velikosti zhruba osmi lidí se každý prosinec rozhodne na zápletkách pro další sezónu, a posléze se vrhne na tvorbu samostatných dílů. Jedna celé série rodiny Simpsonů se přitom tvoří v rozmezí od šesti do osmi měsíců, a zajímavé zároveň je to, že jednotlivé díly jsou tvořeny prakticky současně.

Animace se v průběhu let také vyvíjela. Začínalo se pouze s jedním studiem v Hollywoodu, ale postupem času musela televize najímat další a další studia zvenčí. Pět z nich je umístěno v Jižní Koreji. Ovšem seriál je primárně tvořen v USA. To znamená, že veškeré náčrty, nové postavy a další nezbytnosti jsou vytvořeny v USA a v Asii se pouze dobarvuje a upravují animace do finálního stavu. Již zmiňované studio ‘Klasky Csupo‘ bylo po třetí sérii vyměněno za studio ‘Film Roman‘. Od čtrnácté série jsou Simpsonovi animováni zcela digitálně. První epizodou s digitální animací je ‘Radioaktivní muž‘ a od dvacáté běží seriál i v HD rozlišení (1080p).

„Zatímco první tři série seriálu Simpsonovi byly zaměřeny na Bárta, ve většině dalších dílech jej veskrze vystřídal samotný Homer“

Pro seriál Simpsonovi je mimo jiné typické, že se v něm objevuje veliká řada známých osobností. Již ve třetím díle se objevila celebrita, a to herec Sam McMurray, který českým fanouškům asi moc neříká, ale přesto jde o první zaznamenanou hostující hvězdu, co se v seriálu objevila. Zatím bylo spočítáno 437 známýh osobností. Někteří přitom vystupovali jako vlastní kreslená já se vším všudy, jiní pouze propůjčili hlas jiné postavě z příběhu.

Mezi nejznámější celebrity patří například: Michael Jackson, Paul McCartney, Elton John, Tom Hanks, Red Hot Chilli Peppers, Aerosmith, Metallica, Rolling Stones, Lenny Kravitz, Sting, Tom Jones, Barry White a mnoho, mnoho dalších. Pro současné celebrity je přitom veliká pocta dostat se do Simpsonů, a nutno dodat, že zpravidla tyto hvězdy spolupracují s velkým nadšením.

Seriál se vyvíjel nejenom vzhledem, ale i stavbou příběhu. Zatímco první tři série seriálu Simpsonovi byly zaměřeny na Bárta, ve většině dalších dílech jej veskrze vystřídal samotný Homer. Oba jsou oblíbeným motivem na trikách a na některých školách v USA se dokonce trika s Bartem nesmí nosit. Zajímavé také je to, že když se začaly prodávat reklamní předměty, Simpsonovi díky tomu vydělali – za prvních čtrnáct měsíců – přes dvě miliardy dolarů. I v současné době jsou obchody plné suvenýrů a oblečení s motivem ze seriálu.

„Plat dabérů v současné době činí okolo 400 000 dolarů za jeden díl“

Jak čas utíkal dál a dál, popularita seriálu Simpsonovi se zvyšovala a stejně tak se zvyšovala i sledovanost. Plat dabérů v současné době činí okolo 400 000 dolarů za jeden díl. A nutno dodat, že Simpsonovi si to mohou dovolit, protože jejich příjem z odvysílaných a prodaných epizod je obrovský. Pravdou ale je i to, že poslední série ztrácely na svém vtipu, a řada fanoušků je proto do dnešních dnů kritizuje. Zda se tedy někdy podaří vyzvdihnout laťku kvality humoru do původních výšin, je otázkou budoucích epizod (v době, kdy se psal tento článek, byla hotova již 23. série).

Co se týče historie Simpsonů v Česku, seriál se v České republice začal vysílat v roce 1992, a to na ČT1. Od té doby televize Simpsonovi vysílala neustále, až do roku 2009. Poslední licenci, kterou koupila, byla na 20. sérii, a od té doby získala práva na vysílání televize Prima COOL, která Simpsonovi vysílá každý den, snad kromě víkendů (reprízy i nové díly). Český dabing, který je považován za mistrovské dílo řadou fanoušků, je do velké míry zásluhou Zdeňka Štěpána, který vybíral dabéry a šéfuje dabování každého dílu.

Autor textu: Šimon Zelinger
Korekce: David Marák