O filmu

Plány na vytvoření celovečerního filmu Simpsonových existovaly téměř po celou dobu vysílání seriálu. Problém byl především v tom, že tým scénáristů chtěl vytvořit opravdu kvalitní dílo, jenže dosavadní podoba scénáře stále nikoho neuvedla ve spokojenost.

„Groening si také pohrával s myšlenkou, že by vytvořil film až po úplném ukončení vysílání seriálu“

Na filmové verzi se proto začalo pracovat až v roce 2001- první vypracovaná varianta scénáře byla ovšem přepsána asi stokrát, protože tvůrci chtěli, aby film byl opravdu nezapomenutelným zážitkem. Tým scénáristů byl nakonec v sestavě Matt Groening, Mike Scully, James L Brooks, George Meyer, David Mirkin, Mike Reiss, John Swartzwelder, Jon Vitti, Ian Maxtone-Graham a Matt Selman. Tento tým se pravidelně scházel, aby dali příběhu ten správný šmrnc. Zápletka byla přitom často měněna. Ta, která se nakonec do filmu dostala, byla vymyšlena během roku 2006. Tento rok se také začalo s animací filmu.

Film Simpsonovi se ihned stal jednou z nejočekávanějších události pro rok 2007, kdy měla být premiéra. Velké firmy jako Burger King nebo 7-Eleven (americký obchodní řetězec) slíbily svojí podporu a Fox se samozřejmě zasloužil o obrovskou kampaň, která film promovala.

Například obchody 7-Eleven se na čas změnily v Kwik-E-Marty a dokonce se organizovala soutěž o pravé město Springfield v USA. Tuto soutěž nakonec vyhrál Springfield ve Vermontu, který přesně odpovídá nakreslené předloze.

 

A proč se vlastně Groening odhodlal k filmovému zpracování Simpsonovi? Chtěl slyšet smích diváku v kinech, chtěl vidět svoje dílo na větším plátně a po delší dobu. Už ve čtvrté sérii se téměř rozhodl, že udělá film z epizody, kde je Bart na Krustyho táboře. Nakonec si ale své plány rozmyslel… dočasně. Groening si také pohrával s myšlenkou, že by vytvořil film až po úplném ukončení vysílání seriálu. Jenže proč by měl přijít konec, když seriál neztrácel na popularitě – ba naopak?

„Film nakonec stál 75 milionů dolarů a vydělal přes 527 milionů dolarů.

Groening si, mimo jiné, velmi přál, aby na filmu Simpsonovi pracoval také ex-scénarista seriálu, Brad Bird. Ovšem ten odmítl s tím, že je plně vytížen tvorbou filmu Ratatouille.

A jak dopadla premiéra? Blížící-se launch filmu doprovázelo mnoho trailerů, teaserů, plakátů apod. Samozřejmě, že obchod s reklamními předměty se Simpsonovými letěl tržbami do výšin. Film nakonec stál 75 milionů dolarů a vydělal přes 527 milionů dolarů.