Episoda 3F09 Dva zlí sousedé

Episoda 3F09 Dva zlí sousedé
Ohodnoťte článek

Prezidenti USA v Simpsonovych

V Simpsonových už vystupovala celá řada amerických prezidentů, a to od těch nejslavnějších až k těm úplně neznámým (v epizodě 9F13 (I Love Lisa) vystupují ve školním skeči nazvaném „Mediocre Presidents“ společně William Harrison (1841), John Tyler (1841-45), Zachary Taylor (1849-50), Millard Fillmore (1850-53) a Rutherford Hayes (1877-81)). Ze starších prezidentů se přirozeně nejčastěji objevují George Washington a Abraham Lincoln. Washingtona jsme naposledy mohli vidět v epizodě 3F13 (Lisa The Iconoclast), kde ho málem zabil Jebediah Springfield (představte si český kreslený seriál, ve kterém si TGM dává do zubů se zlotřilým pirátem… 🙂 a Lincolna naposledy zmínila paní učitelka Hooverová v epizodě 3F22 (Summer of 4 Ft. 2), kdy překvapenému Ralphovi sdělila, že v divadle se panu prezidentovi nic nestalo a John Wilkes Booth šel klidně domů…

Mezi další prezidenty z devatenáctého století, kteří se objevili v Simpsonových patří Thomas Jefferson (byť všechna jeho vystoupení spadají do prvních čtyř sezón), Chester Arthur (který v epizodě 3F13 nakazil Lisu arthritidou) a Grover Cleveland, o kterém v dnešní epizodě dědeček prohlásil, že mu nařezal v každým ze svých volebních období („Grover Cleveland spanked me on two nonconsecutive occasions.“). Jak jistě všichni víte, američtí prezidenti mohou být zvoleni pouze do dvou funkčních období, nikde ovšem není řečeno že tato období musí následovat okamžitě po sobě. Grover Cleveland je ale jediný americký prezident, kterému se podařilo být zvolen ve dvou nikoli-po-sobě-jdoucích obdobích a může se tak pyšnit tím, že je zároveň 22tý a 24tý prezidentem Spojených států.

Cleveland vládl v letech 1884-88 a 1892-96, protože v roce 1888 ho porazil Benjamin Harrison a to přesto, že Cleveland získal v absolutních číslech více hlasů, ale díky americkému systému přidělování hlasů jednotlivým státům Unie se prezidentem stal právě Harrison. Pokud dědeček nelže a Cleveland mu skutečně nařezal v obou ze svých funkčních obdobích, tak mu (tedy dědečkovi) musí být více než 100 let a je tedy velice pravděpodobné, že je starší než pan Burns, kterému jsou 104 roky (byť sám o sobě tvrdí že je mu „pouze“ 81) – na druhou stranu všichni víme že dědeček je poněkud senilní…

A tak se pomalu dostáváme do dvacátého století, na jehož začátku se prezidentem stal Theodore Roosevelt, kterému v epizodě 3F16 (The Day the Violence Died) usekl Itchy hlavu v kresleném seriálu Chestera J. Lampwicka. Po něm nastoupil William Taft, o kterém jsme se v epizodě 3F14 (Homer the Smithers) dozvěděli, že měl aférku s matkou Montyho Burnse a po tomto záletníkovi tu máme Woodrow Wilsona, jehož jméno použije Bart v epizodě 8F13 (Homer At The Bat), když píše falešné milostné dopisy své učitelce, Edně Krabappelové.

Pomalu jsme se přehoupli do druhé poloviny našeho století a na scénu se dostává Dwight Eisenhower, který se nám naposledy předvedl jako nedobrovolný spoluúčastník Krustyho pirátského televizního vysílání v minulé epizodě 3F08 (Sideshow Bob’s Last Gleaming). John Fitzgerald Kennedy se objevil dokonce v sedmi epizodách, jeho nástupce Lyndon Johnson pak pouze ve třech. Po nich ale nastupuje další Simpsonovský oblíbenec, Richard Milhous Nixon (povšimněte si, prosím, jeho prostředního jména :-), který se v různých podobách dostal do více než patnácti dílů, například jako člen poroty zatracených v epizodě 1F14 (Homer Loves Flanders), nebo jako host na narozeninové party pana Burnse v epizodě 1F01 (Rosebud).

Dalším americkým prezidentem byl Gerald Ford, který se v dnešní epizodě přistěhuje do Springfieldu po Georgi Bushovi, kterého odtud vyštval Homer s Bartem. Ford je pro změnu jediným nezvoleným prezidentem v dějinách Spojených států. Ford se stal viceprezidentem v roce 1973 po rezignaci Spiro Agnewa a prezidentem se stal o rok později, když na tento úřad rezignoval Nixon po aféře Watergate. Mezi jeho nejvýznamnější státnické počiny patří to, že se mu v roce 1975 podařilo upadnout na schodech Air Force One…

A blížíme se k závěru: James Carter se objevil v Simpsonech několikrát, Homer na něj dokonce v epizodě 2F31 (A Star is Burns) složil oslavnou básničku: „Scooby Doo can doo-doo, but Jimmy Carter is smarter.“, Ronaldu Reaganovi se kupodivu příliš prostoru nedostalo, navštívil ovšem (společně s Richardem Nixonem) Montyho oslavu narozenin v epizodě 1F01 (Rosebud). Na tutéž oslavu ale nebyl vpuštěn George Bush s odůvodněním, že vládl pouze v jednom funkčním období („… no one-termers!“), zato byl ovšem v epizodě 2F09 (Homer the Great) členem světové rady Kameníků a zejména pak hlavní postavou dnešní epizody. No a Bill Clinton si kromě hrdého označení „Public Enemy No.1“ v téže epizodě také zahrál s bluesovým kvartetem malých bílých holčiček (Little White Girls‘ Blues Quartet) v epizodě 1F15 (Bart Gets an Elephant) na což se ovšem smutná Lisa dívala pouze z okna…

Recenze

Inu co říci… IMHO trochu divná epizoda, moc málo klasických ROTFL gagů, většina jich neměla žádnou spojitost s dějem (Jimbo v zatopeném Kwik-E-Martu, Skinner a věšák na kravaty, pěkný meta-humor s domem přes ulici), dost otřepaný příběh, žádný vedlejší sub-plot, navíc většina jakž-takž vtipných narážek na Bushovo prezidentské období pro nás dost nesrozumitelná a jako politická satira taky nic moc (v tomto směru byl mnohem lepší díl 2F02 (Sideshow Bob Roberts), ve kterém Levák Bob kandidoval na starostu) – celkově bych řekl podprůměrná epizoda.

Tato epizoda také (pro nás dost nepochopitelně) rozdělila americké příznivce na dva tábory – podle republikánů to byl hloupý a urážlivý útok na chudáka George Bushe, zatímco demokraté tvrdili že šlo o trefnou a vtipnou parodii – mno, podobná polarizace u nás naštěstí nehrozí, tudíž asi budeme epizodu posuzovat z trochu jiných hledisek. Takže, co mi vadilo především: prakticky žádná satira, Bart byl úplně mimo svou obvyklou postavu („out-of-character“), když Bushe „terorizoval“ v podstatě bez jakéhokoliv důvodu, podobně Homer se choval dost ujetě. Slabé dialogy, vpodstatě žádné slovní gagy, většina dobrých momentů se odehrála na začátku, ještě _než_ Bushovi přijeli do Springfieldu (až na scénu s duhovou afro parukou), a jedině Michail Gorbačovem spolu s Geraldem Fordem zachránili závěr epizody…

Episode title:
– „Two Bad Neighbors“ (Dva zlí sousedé).

Blackboard gag:
– Žádný.

Couch gag:
– Na gauči sedí nějaký lovec, na podlaze je kůže z Homera a na zdi hlavy celé rodiny jako trofeje.

Special Guest Voice:
– Jan Skopeček (George Bush)
– Všimněte si že je to vůbec poprvé kdy se zde objevuje známý český herec… v originále Bushe namluvil Harry Shearer (viz). Producent Bill Oakley na otázku jestli Simpsonovic tvůrci oslovili manžele Bushovy s otázkou, jestli by nechtěli sami namluvit svoje postavy odpověděl: „We didn’t even ask them. We didn’t think they’d do it for us.“ (Vůbec jsme je neoslovili. Nemysleli jsme si, že by to pro nás udělali.) A podle toho co z Bushe nakonec udělali se ani není co divit… 🙂

Odkazy

 

 • Dennis The Menace – televizní seriál, ve kterém malý chlapec Dennis terorizuje dospělého souseda pana Wilsona, stejně jako Bart prezidenta Bushe. Výslovnost Bartova „Hello-o Mr. Bush“ je podobná Dennisovu „Hello-o Mr. Wilson“, paní Wilsonová má ráda Dennise, stejně jako Barbara (Bára) Bushová má ráda Barta etc.
 • Big Spender – první písnička, na jejíž melodii zpívá Homer ve svém vystoupení na bleším trhu, pocházející z Broadwayského muzikálu „Sweet Charity“.
 • Stayin‘ Alive – druhá z nich, kterou si všichni dobře pamatujeme v podání hvězdného tria Bee Gees z filmu „Saturday Night Fever“… eh, those were the days… 🙂
 • U.S. News & World Report – časopis, který čte George Bush a který někdy na začátku 90tých let měl televizní reklamu ukazující časopisy „Time“ a „Newsweek“ se Simpsonovými na obálce, ve které se ptal jestli čtenáři ve svých časopisech chtějí „tohle“ nebo skutečné zprávy.
 • Robert Mosbacher – o kterém Bush vyprávěl Bartovi byl v jeho vládě ministrem obchodu.
 • Danforth Quayle – Bushův viceprezident, obecně považovaný za naprostého tupce. Taktéž člověk, který neví jak správně napsat brambora (viz)… 🙂
 • George Jr. a Jeb Bushové – synové George Bushe. První z nich se stal v roce 1994 guvernérem v Texasu, v tom samém roce druhý prohrál volby na Floridě. Bushův třetí syn Neil byl v poslední době zapleten do skandálu se zpronevěrou a falešnými půjčkami.
 • Manuel Noriega – o kterém se zmiňuje Bára Bushová (taky vám připadá tak úžasné říkat Barbaře Bushové „Bára“? 🙂 byl panamský vůdce v době americké invaze do Panamy pod vedením George Bushe (viz. níže), při které byl zatčen a převezen před soud do Spojených států.
 • Desert Storm – zelené výbuchy prskavek okolo Bushova domu byly velice podobné odrazům bomb, které vybuchovaly nad Bagdádem a které jsme díky televizní stanici CNN (nebo alespoň kanálu OK3) mohli sledovat v přímém přenosu.

 

Bush

Jak jste si asi všimli tak v tomto díle je velice málo různých kulturních odkazů. Je to proto, že většina narážek se zabývá politickou kariérou George Bushe a je tedy pro běžného středoevropana dost nesrozumitelná. Z toho důvodu jsem jim věnoval několik odstavečků, ve které se pokusím většinu těchto gagů vysvětlit:

Tak například následující Lisina replika naráží na to, že se George Bush hlásí k tomu, že pochází z mnoha států: narodil se v Massachusetts, vyrostl v Connecticutu, za který jeho otec seděl v Senátu, založil malou naftovou společnost v Ohiu, stal se senátorem za Texas, když byl ředitelem CIA tak žil ve Virginii, a postavil si dům na jezeře Kennenbunkport v Maine. Při prezidentské kampani v roce 1988 se zjistilo, že přestože uvádí Maine jako oficiální rezidenci, odvádí daně v Texasu, kde jsou znatelně nižší… volby přesto vyhrál.

Homer: Stupid President…why couldn’t he just stay in his own state?
Lisa: Actually, this _is_ one of the nine states where Mr. Bush claims residency, Dad.

(Proč nezůstal ve svém vlastním státě?
Toto je jeden z devíti státu, v nichž pan Bush uvádí své bydliště, tati.)

Homerova hláška „Hiding behind your goons, eh, Bush? Well you _are_ a wimp!“ („Schovávaš se za svoje gorily? Víš co seš? Pěknej srab!“) pro změnu naráží na Bushovu image při prezidentské kampani v roce 1988 kdy se o něm všeobecně soudil že je takový srábek – dokud nedal facku reportérovi CBS, Danu Ratherovi… Někteří lidé soudí že všechny tři ozbrojené invaze, které Bush vedl (Panama, Irák a Somálsko) byly další pokusy zbavit se této nálepky – na jaře 1988 se na obálce Newsweeku objevila fotografie Bushe na bojové lodi s nápisem „Fighting the Wimp Factor“.

Bushova replika „Oh, if he thinks George Bush’ll stay out of the sewer, he doesn’t know George Bush.“ („Jestli si myslí, že se George Bush bojí špíny tak to neznají George Bushe.“) může opět odkazovat na prezidentskou kampaň v roce 1988, ze které Bush a jeho poradce Lee Atwater udělali nejšpinavější kampaň v celém dvacátem století. Další vtípek, který se ani nedostal do české verze je následující Bushova hláška „I’ll ruin you like a Japanese banquet!“ („Zničím tě jako japonský banket.“) přeložená jako „Zašlápnu tě jako housenku v trávě.“, která naráží na incident z ledna 1992 kdy Bush při recepci v Tokyu pozvracel japonského premiéra…

Homerův požadavek na to, aby se Bush kromě Bartova výprasku omluvil „… ještě za ty daně!“ naráží pro změnu na to, že Bush ve své kampani v roce 1988 (frekventované téma, že?) sliboval, že nebude zavádět žádné nové daně ani zvyšovat ty stávající (slogan zněl přímo „Read my lips: No new taxes!“) ale v roce 1990 v rámci kompromisu s demokraty souhlasil se zvýšením daní pro nejvyšší příjmové kategorie. Bushova stížnost, že už si ani nepamatuje, kdy mu Bára naposledy upekla nějaké cukroví naráží na prezidentskou kampaň z roku 1992 (pozor, změna!), ve které Hillary Clintonová bránila svojí aktivní a netradiční roli jako manželky v narážce právě na Báru tím, že raději dělá zajímavé a důležité věci, než by seděla doma a pekla sušenky. To ovšem pobouřilo ženy v domácnosti po celých Státech a nakonec chudince Hillary nezbylo nic jiného než (spolu s Bárou) uveřejnit svůj recept na domácí pečivo v časopise „Good Housekeeping.“

Fffun

 • Propagační letáček: Evergreen Terrace Rummage Sale – Saturday 10 AM – No Parcheesi Sets, Please (Bleší trh na Evergreen Terrace – Sobota 10:00 – Žádné soupravy na vrchcáby, prosím)
 • Policejní páska: Rummage Sale: Do Not Cross (Bleší trh: Nevstupovat)
 • Bushův časopis: U.S. News & World Report – Public Enemy #1 (Veřejný nepřítel číslo 1 – obrázek Billa Clintona)
 • Krabice kobylek: Edmund Scientific Co. Locusts (Kobylky od WS Teleshopping, s.r.o.) – Edmund Scientific je skutečná zásilková firma, pochybuju ale že by ale prodávala kobylky…
 • Útržek pamětí: V.P. Quayle can’t (…) embarrassment – papírek, který proletí v blízkém záběru před kamerou.
 • SPZ Geralda Forda: MR DUH… 🙂
 • SPZ náklaďáku: LUV2SKI (Dík za tento tip patří Františkovi.)
 • Věci ve sklepě:
  • Margin portrét Ringo Starra z epizody 7F18 (Brush With Greatness)
  • Olmecká hlava z epizody 7F22 (Blood Feud)
  • několik LP desek „Bigger Than Jesus“ z epizody 9F21 (Homer’s Barbershop Quartet)
  • trička s nápisy „I didn’t do it“ z epizody 1F11 (Bart Gets Famous)
  • panenky „Lisa Lví srdce“ z epizody 1F12 (Lisa vs. Malibu Stacy)
  • krabice revitalizačního toniku z epizody 2F07 (Grampa vs. Sexual Inadequacy)

Quotes

Dnešní epizodu překládala opět Dagmar Čápová a povedlo se jí to ještě o něco lépe než minule, což je na jednu stranu obecně pro Simpsonofily samozřejmě dobře, na druhou stranu to znamená menší problém pro mě, protože musím vymyslet jak natáhnout dnešní článek a navíc si nemám na čem brousit svůj ostrovtip… 🙂

I když už v první scéně jí utekl jeden klasický Homerův vtípek, když jeho replika ve skutečnosti znamená něco jako „Přesto to udělám.“ nebo „Udělám to tak jako tak.“, i když uznávám, že ani jedno nezní moc dobře…

Marge: Well, you could hand out these flyers for the neighborhood rummage sale. You’d get some fresh air and exercise.
Homer: Ehh, I’ll do it anyway.

(Můžeš mi pomoct roznést ty letáky že tu bude bleší trh. Aspoň se při tom trochu provětráš.
Dobrá, dám se do toho.)

Nepřeložitelný vtípek obsahuje scéna, ve které Spasitel uteče Homerovi a přidá se ke skupince okolo George Bushe (v níž také běží jeho fenka Millie), a ve které je slovní hříčka se slovem „bush“ (keř) a ze které navíc opět (viz) zmizel dialog mezi Homerem a jeho mozkem:

Homer: Look at those phonies, sucking up to Bush. I guess you might say they’re barking up the wrong Bush.
Brain: There it is, Homer: the cleverest thing you’ll ever say and nobody heard it.
Homer: D’oh!

(Koukni na ty zrádce, jak se k němu lísaj. Doufám, že mu ten pejsánek aspoň řádně natrhne kalhoty. Ha ha.
To bylo ode mě moc vtipný.
Ale nikdo to neslyšel.
Kruci.)

No a protože další odchylky od originálu už jsou skutečně dost nepatrné, takže je IMHO nemá cenu moc rozvádět, můžeme pro dnešek tuto část ukončit poněkud dříve než bývá zvykem…

Poznamky

 • … Lisa měla v celé epizodě jednu jedinou větu?
 • … ředitel Skinner má jenom jednu kravatu?
 • … v nápisu „Ayatollah Assaholla“ je skrytá pěkná slovní hříčka a proto je v každé scéně druhé „s“ něčím zakryté?
 • … Homer má překvapivě rozsáhlé znalosti o íránské politické scéně?
 • … Homerův vztah k disco muzice se radikálně změnil od té doby co měl v epizodě 8F10 (I Married Marge) na autě samolepku „Disco sucks!“?
 • … Apu také bydlí na Evergreen Terrace a blízko Simpsonových?
 • … Kwik-E-Mart musí dost vynášet, když si Apu může dovolit takové auto (Pontiac Firebird z roku 1980)?
 • … Simpsonovi chtějí prodat svoji Olmeckou hlavu?
 • … Homerův deštník má na sobě logo „Duff“ a visí z něj cenovka?
 • … ředitel Skinner má jenom jednu kravatu (že by další meta-humor)?
 • … paní Glicková chce za svoji mísu na cukrátka 90 $ a v epizodě 7F21 (Three Men and a Comic Book) dala Bartovi 50 centů za pětidenní práci na zahradě?
 • … když se Homer ptá jestli je Írán lepší než Amerika tak mimo hromadného „No.“ a „Boo.“ řekne jeden člověk „Yes.“? (pouze v originální verzi, v českém dabingu to chybí)
 • … ve Springfieldu byla nejnižší volební účast z celých Spojených států?
 • … Marge a Homer jsou proti tělesným trestům? Odkdy? 🙂
 • … kanalizace ve Springfieldu je tak velká že se v ní dá chodit a navíc vede _kolmo_ na ulici?
 • … Homer a Gerald Ford upadnou na naprosto rovné části chodníku?
 • … Bart uř zase nosí v zadní kapse u trenek prak?
 • … Bush používá starý psací stroj a nikoliv počítač a píše na něm pouze dvěma prsty?

Zdroj článku: Simpsonofil.thesimpsons.cz.

Další články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *