Episoda 3F12 Udavač Bart

Episoda 3F12 Udavač Bart
Ohodnoťte článek

Klaun Krusty (vlastním jménem Herschel Schmoikel Krustofsky) je nejpopulárnějším židovským klaunem ve Springfieldu (patrně proto, že je také _jediným_ židovským klaunem ve Springfieldu). Mimo to je značně krutý ke svým spolupracovníkům, vzácně pokrytecký vůči divákům, silně závislý na nikotinu a často si nedává pozor na to co říká (Krusty: „Don’t blame me! It’s the percadan. If you ask me, that stuff rotts your brain…And now a word from our new sponsor…Percadan, Oh Crap!“)

Krusty se v Simpsonových poprvé objevil ještě v dobách show Tracey Ullmanové ve skeči MG39 (Krusty the Clown), ve které jde Bart s Lisou navštívit natáčení jeho „The Krusty the Clown Show“. Krustyho pravý rozkvět ale nastává až během dvacetiminutových epizod a to zejména během prvních sezón. Krusty se dokonce vedle Radioaktivního muže stává Bartovým největším hrdinou (Bart: „I’ve based my whole life on Krusty’s teachings.“) a jeho show je nejsledovanějším televizním pořadem ve Springfieldu. Částečně také proto, že v ní Krusty pouští Itchyho a Scratchyho ale (zejména v první sezóně) také seriál „Happy Little Elves“, určený spíše pro menší děti, který si oblíbila zejména Lisa a Maggie – naproti tomu Bart ho z duše nesnášel.

Mezi Krustyho spolupracovníky patří zejména řada jeho nahrávačů („sidekicks“), mezi nimiž zaujímá první místo Levák Bob (Sideshow Bob Terwilliger), který se několikrát pokusil zavraždit Barta, Selmu a dokonce i samotného Krustyho. Po něm nastoupil Nahrávač Mel (Sideshow Melvin van Horne), což je ta malá osoba s kostí ve vlasech, kterou teď Krusty terorizuje místo Boba. Další z nahrávačů je Sideshow Raheeb, který se objevil asi na pět vteřin v epizodě 9F13 (I Love Lisa) a Sideshow Luke Perry, Krustyho „worthless half brother“, který je v epizodě 9F19 (Krusty Gets Kancelled) vystřelen z kanónu. Do Krustyho štábu ještě patří šimpanz Mr. Teeny, stokilová baletka Gina Ballerina, vedoucí studia jménem Corporal Punishment, Krustyho účetní Bill a jeho sekretářka Miss Pennycandy.

Další zajímavostí, která se ke Krustymu váže je jeho údajná negramotnost, která byla poprvé zmíněna v epizodě 7G12 (Krusty Gets Busted) (Krusty: „Is it a crime to be illiterate?“), ale v jiných epizodách (9F08 (Lisa’s First Word), 1F16 (Burns‘ Heir)) Krusty normálně čte přinejmenším taháky („cue cards“) s textem. Jedna z možností je ta, že se číst naučil (no číst – spíše slabikovat), protože vykazuje jisté pokroky, další možnost je ale mnohem zajímavější: Krusty byl totiž premiantem v židovské škole, kde musel číst z Tóry, takže víme, že umí číst alespoň v _nějakém_ jazyce, tudíž je možné že mu taháky píšou hebrejsky. Je ale také možné, že Krusty je silně astigmatický nebo dyslektický, což by vysvětlovalo jeho věčné mžourání do taháků a jeho klasická přeřeknutí. (Krusty: „And now for my favorite part of the show… what’s that say? Talk to the audience?! Ohh this is always murder!“)


Mezi Krustyho „nejsvětlejší“ momenty patří epizoda 7G12 (Krusty Gets Busted), ve které je zatčen pro krádež v Kwik-E-Martu a Homer proti němu svědčí u soudu; epizoda 8F05 (Like Father, Like Clown), ve které Bart a Lisa dají Krustyho dohromady s jeho otcem, rabi Hymanem Krustofskym, který ho vyhnal z domu poté co se rozhodl stát klaunem, nebo epizoda 8F24 (Kamp Krusty), ve které jsou Bart s Lisou a mnoha dalšími dětskými obětmi na „rekreaci“ v Krustyho letním (internačním) táboře (Krusty: „Hey kids, We’re going to the greatest place on earth…Tijuana!“).

V pozdějších sezónách už Krusty tolik prostoru nedostal, ještě v epizodě 9F19 (Krusty Gets Cancelled) svádí urputný boj s břichomluveckou loutkou Gabbem, která ho připraví o diváky a dokonce do svého pořadu přetáhne i Itchyho a Scratchyho (Krusty místo nich uvádí animák „Worker And Parasite“, nejoblíbenější kočku a myš ve východní Evropě, kteří si ale přílišnou oblibu nezískali) a Bart s Lisou přivedou do Springfieldu na Krustyho pomoc takové veličiny jako jsou Bette Midlerová, Luke Perry, Hugh Hefner nebo Red Hot Chilli Peppers. Další velkou Krustyho příležitostí pak je až epizoda 2F12 (Homie the Clown), ve které z nedostatku peněz způsobeného bezmezným a nesmyslným utrácením (Krusty: „Did you send those flowers to Bea Arthurs‘ grave? I don’t care if she’s not dead yet, JUST DO IT!“) založí klaunskou školu, do které se mimo jiné přihlásí i Homer.

Mezi tím ještě Krusty stačil uvést Barta do světa showbusinessu v epizodě 1F11 (Bart Gets Famous) a na druhé straně jako mluvící loutka terorizovat celou OFF v Halloweenské epizodě „Clown Without Pity“. Krusty je také maskotem mnoha produktů a firem na jejichž reklamních kampaních se podílí, zejména pak Krusty Burgeru (Krusty: „I will personally spit into every fiftieth burger!“). Mezi další jeho známé produkty patří „Krustyho domácí těhotenský test“ (varování: může způsobit předčasný porod), „Krustyho cornflakes“ (nyní zdarma masožravé bakterie v každé krabici) a „Krustyho vitamíny“ (pozor: můžou způsobit poruchy srdečního rytmu).


Jedna z mnoha nekonečných debat na a.t.s. se vedla o tom, který klaun sloužil jako předobraz pro Krustyho. Matt Groening totiž jednou řekl, že se klaunů smrtelně bál už od dětství, kdy ho jeden klaun krutě zesměšnil v cirkuse. Matt také řekl, že prvotní Krustyho podoba vychází z lokálního televizního klauna jménem Rusty Nails z Portlandu v Oregonu (kde Matt bydlel jako dítě), ale Krusty se podle jeho slov posléze vyvinul ve „vlastní osobnost“ a má v sobě něco z Johna Carsona, Jerryho Lewise a Davida Lettermana. Jiní lidé ale tvrdí, že podkladem pro Krustyho byl Bozo the Clown, jehož televizní show se té Krustyho velice podobá a další teorie tvrdí, že inspirace pochází z „Evil Clown Comics“, který vycházel v National Lampoonu, ve kterém dříve pracovali i někteří Simpsonovští scénáristé (například Bill Oakley a Josh Weinstein).

Recenze

 

I když to na první pohled vypadá jako remake epizody 7G12 (Krusty Gets Busted) tak měl poslední díl docela zajímavou zápletku, i když rozuzlení bylo značně předvídatelné (Krustyho přece _nemůžou_ zabít) a na rozdíl od minulé (viz) epizody jednotlivé postavy zůstaly věrné svému charakteru. Úvodní scéna se strašidelným domem, která byla úplně „mimo“ hlavní dějovou linii, je takovým pěkným návratem k absurdnímu humoru prvních sezón, naopak závěr epizody se poněkud táhl a Krustyho náhlá změna názoru byla také trochu nevěrohodná. Navíc je zde spousta zábavných detailů, narážek na minulé epizody, FFF a DYN – naproti tomu cameo Boba Newharta bylo podobně chabé a zbytečné jako to Mela Brookse (viz) nebo Paula Anky (viz). Mezi klasické gagy patří všechny scény s Milhousem, vystoupení Troye McClurea na Krustyho pohřbu, scéna s chlápkem z Kajmanských ostrovů, Wiggumův proslov na místě havárie, scéna se Skinnerem, jeho matkou a inspektorem Chalmersem nebo Jasper a jeho pět vteřin života.

Episode title:
– „Bart the Fink“ (Udavač Bart).

Blackboard gag:
– Žádný.

Couch gag:
– Gauč funguje jako fax, ze kterého vyjíždí obrázek OFF sedící na gauči.
– Recyklovaný z epizody 2F17 (Radioactive Man), ale na rozdíl od této epizody papír nezajede pod gauč…

Special Guest Voicea:
– Phil Hartman (Troy McClure)
– Bob Newhart (himself)

Odkazy

 

 • Barton Fink – název epizody parafrázuje titul tohoto filmu Joela a Etana Coenových.
 • Psycho – strašidelný dům z úvodní scény vypadá skoro přesně jako dům matky Normana Batese z tohoto filmu Alfreda Hitchcoka.
 • Hindenburg – Bartova šeková knížka s obrázky se jmenuje „Oh, the Humanity!“, což jsou slavná slova, která pronesl jeden svědek tragické nehody této slavné vzducholodi.
 • Enola Gay – tedy jméno letadla, které bombardovalo Hirošimu je parodované v názvu Krustyho letadla „I’m-on-a-rolla Gay“, i když letadlo samo vypadá spíše jako „Spirit of St. Louis“ Charlese Lindbergha.
 • Pickfair – tedy jméno usedlosti Douglase Fairbankse a Mary Pickfordové je parodováno ve jménu Krustyho pozemku – Schtickfair
 • That’s Amore – ona píseň Deana Martina o „měsíci, který vypadá jako pizza“, o které mluví Krusty.
 • Elvis Presley – také o Elvisovi se často tvrdí že svojí smrt pouze fingoval a hlavně před několika lety proběhlo ve Státech „referendum“ o tom, který z jeho portrétů bude vydán jako známka… (ve skutečnosti by Krusty nemohl být na známce, pokud by nebyl mrtvý alespoň 10 let, nebo pokud by nebyl prezidentem USA)
 • Buddy Holly – tento slavný americký hudebník zemřel při letecké havárii.
 • American Pie – skladba Dan McLeana jako pocta právě Buddy Hollymu, ze které pochází věta „The day the music died“, parodovaná v názvu televizního pořadu o Krustym: „The Day the Local Laughter Died“.
 • Catch XXII – scéna havárie Krustyho letadla je podobná sekvenci z tohoto filmu podle skvělé knihy Josepha Hellera. (Dík za tento tip patří Molirovi.)
 • Vertigo – Bart hledá mrtvého Krustyho podobně jako James Stewart hledá mrtvou Kim Novakovu, některé hudební motivy znějí podobně jako soundtrack Bernarda Herrmana.
 • Moby Dick – kapitán McAllister říká „Call me back, Ishmael“, což je parodie na úvodní větu Moby Dicka „Call me Ishmael.“
 • The Man With The Golden Gun – bondovka s Rogerem Moorem z roku 1974, ve které měl hlavní zlosyn, Francisco Scaramango (alias TMWTGG) také třetí bradavku, stejně jako Krusty. (Dík za tento tip patří Barclaymu.)
 • Friends – ve stejný rok, kdy měla v USA premiéru tato epizoda, se ukázalo že také Chandler má třetí bradavku.
 • Sailor’s Hornpipe – skladba, kterou tak mistrně hraje na tahací harmoniku Fešák Pete. („Sakra, nedávej mu čtvrťák! Bude tu křepčit celé hodiny!“ 🙂
 • John Dillinger – první ze slavných lidí, se kterými se podle Homera Krusty veselí v nebi, byl slavný gangster z dvacátých let.
 • Ty Cobb – druhý z nich je známý hráč baseballu, známý svojí nevrlostí, drsnou mluvou a „veselou“ povahou; třetím z nich byl Josef Stalin, kterého není třeba představovat…
 • Bob Newhart – alias výborný řečník na Krustyho pohřbu je americký herec, v jehož „The Bob Newhart Show“ vystupovala Marcia Wallaceová, která v Simpsonových mluví Bartovu učitelku Ednu Krabappelovou.
 • Mad About You – (viz. níže) je televizní seriál na NBC, který se vysílá ve stejném čase jako Simpsonovi na FOX-ovi (osm hodin večer)

Fffun

 • Právnická poradna: The Law Firm of Dewey, Cheatham, Howe & Weisman (Právnická firma Dewey, Cheatham, Howe & Weisman)
 • Cedule v bance: You’ll go ape over our car loans“ (Radostí z našich půjček budete skákat jako opice.)
 • Bartova šeková knížka: Bank of Springfield, Check Style No. 9 „Oh, the Humanity!“ (Springfieldská banka, Šek typ 9, „Ach, to lidstvo!“)
 • Krustyho razítko: Cayman Islands Off-Shore Holding Corporation (Holdingová společnost Kajmanských ostrovů)
 • Cedule v New Yorku: Our Interest Rates Are Through The ROOF! (Naše úrokové sazby jsou až na půdu!)
 • Nápis na autobusu: Are You Missing Mad About You Right Now? NBC – Must See Tv – Sundays at 8 (Chybí vám Mad About You? NBC – Televize, kterou musíte vidět – Neděle, 20:00)
 • Odpadkové koše v IRS Burgeru: Gross Refuse a Net Refuse
 • Krustyho nová show: IRS Presents Krusty’s new clown-related entertainment show (Zábavná klaunská show Herschela Krustofského)
 • Osobnosti na pohřbu: Rainier Wolfcastle (alias McBain), Maria Shriverová (manželka Arnolda Schwarzeneggra), Don King (promotér Mika Tysona), Luke Perry (902 10), Kermit the Frog (Muppet Show) a David Crosby.
 • Krustyho spolupracovníci: Corporal Punishment, Tina Ballerina, Mr. Teeny, Sideshow Raheem a Sideshow Mel.
 • Krustyho náhrobek: See ‚ya real soon kids, Herschel Krustofsky (Uvidíme se brzo děti, Herschel Krustofsky)
 • Květinový věnec: Krusty – You can never be replaced, LAF(FO) – 369-3064 – což je telefonní číslo Billa Oakleyho, jednoho z výkonných producentů o kterém měl být původně dnešní článek – chybí ovšem „area code“, že by 555…? 😉
 • Obchod v přístavu: The Sea Cap’ns Bait ‚n Barg’n B’n – C’mon ‚n, we’re op’n (Prodejna návnad u mořského vlka – Jen vstupte máme otevřeno)
 • Papírek na pokladně: DO NOT Accept Checks From These Bucaneers (Nepřijímat šeky od těchto bukanýrů)

Quotes

V dnešní epizodě najdeme několik menších chybiček, pár nepřesností či spíše nepodstatných odchylek od originálu a také jednu nebo dvě podstatnější chyby. Na druhé straně zde najdeme takové perly jako „sendvič berňáček“ a zejména naprosto fantastickou záměnu „machinace“ – „šachinace“, které jsem se smál ještě druhý den ráno…

Takže nejprve asi vyřídíme ty nepřesnosti: jedná se o takové malé změny oproti originálu, které jsou prováděny IMHO proto aby se česká verze dala synchronizovat s obrazem, jinými slovy aby české repliky byly stejně dlouhé jako anglické. Proto je například Bartův šek pro Milhouse v originále post-datován do roku 10.000 a v češtině pouze do roku 5.000 (ne, že by si Milhouse nějak zvlášť pomohl… 🙂

Dále v originále chtějí daňoví úředníci připravit Krustyho o 75% a později o 95% platu, zatímco v češtině mu z obou částek odpustili pět procent. Stejně tak je v originále 19 přístavních mol, zatímco v češtině pouze 17 a v originále je v hrobě Krustyho dědečka pohřbena celá skupina veteránů, zatímco v češtině pouze jeden…

Do této kategorie už ovšem nespadají následující „překlepy“: v originále říká úředník v bance Bartovi, že „Saving for your future is far more thrilling than any roller coaster.“, což je přeloženo jako „Spoření pro budoucnost přináší víc vzrušení než kolečkové brusle.“, ovšem „roller coaster“ nejsou kolečkové brusle, ale horská dráha.

Podobně v úvodní scéně říká právník že našel poslední stránku závěti tety Hortensie až poté co OFF odešla z jeho kanceláře, zatímco v originále říká že asi pokračoval v mluvení i potom co odešli, což je mnohem zábavnější představa. Ve scéně v IRS Burgeru se Homer ptá Marge kolik loni prohrála v kartách, zatímco v originále se ptá na „gambling“, což je narážka na její hráčskou vášeň z epizody 1F08 ($pringfield).

Následující Šášova replika by měla správně znít „Už se na to nemůžu dívat.“ a nikoli „Už si jí víckrát neprohlédnu.“

Krusty: Oh, my beloved pornography! I can’t watch this anymore.

(Moje milovaná pornografie! Už si ji víckrát neprohlídnu!)

Také překlad Bartova pokusu utěšit Krustyho se mi moc nezdá – myslím že pravý smysl tohoto pořekadla bude asi trochu jiný…

Bart: My mom says God never closes a door without opening a window.

(Máma říká: nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.)

A v následující Bartově replice v češtině chybí narážka na Krustyho negramotnost (viz. výše):

Bart: What about being an illiterate clown who’s still more respected than all the educators in the country put together!

(Co ten pocit, že nevzdělaný televizní klaun se těší větší vážnosti než všichni vědci, doktoři a učitelé v týhle zemi dohromady!)

A nakonec Homer jako citlivý otec… 🙂

Homer: Don’t let Krusty’s death get you down, boy. People die all the time, just like that (snap). Why, you could wake up dead tomorrow… Well, goodnight.

(Přestaň se konečně trápit tou smrtí hochu. Člověk umře jedna dvě sotva prstem luskneš. I my se ráno můžem probudit mrtví… tak dobrou noc.)

Poznamky

 • … Krusty vlastně předstírá svoji smrt _dvakrát_?
 • … Maggie nedostala na začátku epizody svých 100 dolarů?
 • … z Milhouse se stává čím dál tím větší magor?
 • … přestože Marge v epizodě 1F03 (Marge on the Lam) sama věnovala peníze na veřejnoprávní televizi, nechce totéž dovolit Lise?
 • … když OFF odjíždí z banky tak v autě není Maggie? (chyba animátorů, Marge by ji tam nezapoměla)
 • … Levák Mel má vlastní parkovací místo?
 • … Bart vypsal Jimbovi šek za „Services Rendered“ (poskytnuté služby)? 😉
 • … Bartův šek pro Jimba je nejprve na jeden dolar s datem 4.1. a když se mu za měsíc vrátí tak je na 75 centů a s datem 6.1.?
 • … Jimbo po něm chtěl jenom jeden jediný dolar?
 • … Krusty se obtěžoval s šekem na pouhých 25 centů?
 • … když jde Bart do banky podruhé tak mají úřednící na hlavě umělé parohy?
 • … Krusty je zatčen do pěti minut poté co Bart ukáže jeho šek v bance?
 • … když si Selma namáčí svoje chlupaté nohy v Krustyho kufru (yumm yumm), tak má na pravé noze _pět_ prstů?
 • … přestože Krustyho sbírku 42 krabic pornografie koupí Jasper za 20 centů tak po aukci někdo veze podobné krabice s nálepkou „To Japan“?
 • … Krusty si _pořád_ nepamatuje kdo Bart je? (podobně jako si Burns nepamatuje Homera)
 • … hora do které Krusty s letadlem narazí musela vyrůst přes noc, protože jsme ji nikdy dříve neviděli?
 • … na náhrobku vedle Krustyho hrobu je kříž? (neměl by být Krusty pohřben spíš v židovské části hřbitova?)
 • … Krustyho fotografie v televizi je „Courtesy of Homer Simpson“ a to přesto, že Krusty na Bartově narozeninové party v epizodě 8F11 (Radio Bart) nebyl a v epizodě 2F12 (Homie the Clown) výslovně řekl že na narozeninové party vůbec nechodí?
 • … v jednom záběru po Krustyho smrti má Bart na rameni černou pásku?
 • … přestože v epizodě 3F03 (Lisa the Vegetarian) Apu říká že nepřijímá šeky, tak tentokrát si jeden od Barta vzal?
 • … jeden z bukanýrů od kterých kapitán McAllister nepřijímá šeky je Tim Bailey, jeden z animátorů Simpsonových?
 • … přestože Lisa silně protestuje proti nelegální kabelovce, zneužívání sociální podpory a jiným špatnostem, tak nemá žádný problém s pojišťovacím podvodem a daňovými úniky?

Zdroj článku: Simpsonofil.thesimpsons.cz.

 

Další články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *