Sledovanost

Sledovanost Simpsonových stále klesá. Každá nová série ,,trhá rekordy“ v nízké sledovanosti. V poslední sérii (23.) se dokonce sledovanost propadla do takových nížin, že celá top pětka nejméně sledovaných epizod, je složena z 23. série. Proč tomu tak je? V roce 1990 byla sledovanost okolo 30 milionů diváků. V roce 2012 jsme ,,rádi“, když má epizoda sledovanost okolo 5 milionů diváků. Proč vlastně sledovanost tolik klesá? Jsme oprávněni tuto otázku umlčet pouhým ,,Simpsonovi už nejsou to, co bývali‘‘? Pojďme se na tento problém podívat trochu detailněji a přibližme si faktory, které stojí za poklesem sledovanosti.

Kvalita

Je těžké objektivně zhodnotit kvalitu seriálu a je to ještě více problematické právě u Simpsonových. Proč? Seriál je na obrazovkách přes 20 let a divák se neubrání tomu, že jednotlivé epizody a série porovnává. Každému se bude víc líbit ta, či oná epizoda, což záleží pouze na jeho názoru. Jisté však je, že na názoru o klesající kvalitě se bohužel shoduje majoritní podíl internetu. Ovšem i majoritní názor neznamená, že tomu tak doopravdy je…

Piráti

Trend internetového pirátství je dalším z důvodů, proč už si Simpsonovi v televizi pouští méně lidí. Není lepší se v neděli večer dívat do počítače na Facebook a Simpsonovi si přes noc stáhnout? Díky tomu se na ně můžete podívat, kdy se vám to právě hodí. Piráti mají pak pocit, že si svůj program skládají sami a necítí se být svázaní časem, který určuje televize. Simpsonovi patří jednomu z nejvíce nelegálně stahovaných pořadů na světě.

Nové technologie

Apple a jeho iTunes, nebo americká vymoženost TiVo dokázali z televize udělat nadbytečnou záležitost. Tivo vám dokáže nahrát pořady, které vás zajímají, a tím vám vytvoří z televize přístroj, který neustále hraje jenom to, co vás právě zajímá. To ale znamená, že pokud si Simpsonovi pouze nahrajete a díváte se na ně, když se vám to zrovna hodí, nepočítáte se do sledovanosti, která se potom ve statistikách objevuje. iTunes od Applu vám zase dovolí si stáhnout celou epizodu ihned po odvysílání za velmi levnou cenu a vy se pak na ni můžete podívat na cestě do práce v iPodu/iPhonu/iPadu, nebo případně ve vašem PC.

Velká konkurence

Fox Simpsonovým moc pozici neulehčuje, protože je nasazuje vždy do velkého boje proti ostatním programům (tzn. v neděli večer). V USA se v tomto čase odehrává mnoho předávání cen, přenosy amerického fotbalu atd. Důvod Foxu je jasný, nemají téměř žádné dobré pořady a proto jsou nuceni bojovat se Simpsonovými, jak se svojí nejsilnější zbrání společně s Griffinovými. Fox totiž svojí největší sledovanost ukusuje právě díky animovaným seriálům. Ale co byste si vybrali vy? Koukat si živě na fotbal (američani jím žijí) a Simpsonovi byste si pustili později, nebo byste se dívali živě na Simpsonovi a o fotbale byste si přečetli na internetu? 

Griffinovi a spol.

Fox se rozhodl, že po svém obrovském úspěchu se Simpsonovými přivede na obrazovky kopie seriálu. Když říkám kopie, myslím tím pořady, které jsou kreslené, jsou o ,,normální‘‘ rodince a to o rodince z USA. Tím se v neděli večer po sobě vysílají téměř stejné seriály, které jsou stejného typu a mají stejný typ humoru. Ovšem fanoušci jsou nuceni si stejně vybrat svůj oblíbený kreslený seriál a málokterý divák se dívá na všechny seriály po sobě. Proto se mnoho fanoušků Simpsonových rozhodlo pro Griffinovi, když toužili po změně, ale Fox místo toho aby sehnal nové diváky, dokázal jenom své diváky rozdělit a sledovanost rozčlenil. Fanoušci mezi sebou dokonce začali války, kde se debatuje, který seriál je lepší, jestli Griffinovi, nebo Simpsonovi.