Speciální Čarodějnické díly

K seriálu Simpsonovi neodmyslitelně patří i legendární čarodějnické epizody. Tradiční Halloweenský speciál je spjatý se seriálem žluté rodinky už od druhé série. Epizoda ‚,Zvlášť strašidelní Simpsonovi‘ (Později také nazývána jako ,,Speciální čarodějnický díl I‘‘) byla jakýmsi pilotním dílem čarodějnických dílů a zbudila obrovské ohlasy. Díky velmi pozitivnímu přijetí diváků se ,,Strašidelní Simpsonovi‘‘ vrátili i v sérii třetí a už nikdy ze seriálu nezmizeli. Název v angličtině zní ,,The Simpsons Treehouse of Horror‘‘ (Simpsonovké horrory z domku na stromě). Proč? Protože první příběh byl vyprávěn Lízou přímo v dřevěném domku na stromě, který mají Simpsonovi na zahrádce.

Věděli jste, že legendární plakáty se k čarodějnickým dílům vytvářejí od dílu XV?

Čarodějnické díly mají svůj pevný formát. Vždy se jedná o tři části (tři príběhy), které trvají přibližně stejnou dobu. Vždy jsou tři části od sebe naprosto nezávyslé a nenavazují na sebe. Také se vždy jedné o nějakým způsobem ,,zvrácený‘‘ příběh s postavami ze Springfieldu. Často jsou přítomná témata typu násilí, zombie, upíři, vlkodlaci atp. Samozřejmě jsou to často témata spojená přímo se svátkem Halloweenu, který je v Americe obrovsky populární. Simpsonovi tímto dokázali Halloween proslavit po celém světě. Mnoho českých dětí se o svátku dozvědělo právě ze Simpsonových (autor toho článku není výjimkou) a mnoho si ke svátku našlo díky Simpsonovým vztah.

Věděli jste, čarodějnické díly mají svojí vlastní sérii monopolů od roku 2002? Monopoly Simpsonových v originální podobě prodávám i u nás na webu.

K čarodějnickému dílu patří i ,,strašidelně‘‘ pozměněná jména tvůrců a dabérů. ,,Nechutně odporný Matt Groening‘‘ ,,Pán děsů Al Jean‘‘ atp. Tvůrci si často vkládají do titulek takzvané ,,inside jokes‘‘, neboli vtípky, které pochopí pouze někdo… Často jsou pozměněná jména narážkou na politickou, nebo společenskou situaci v USA. Pro české překladatele tím často nastává velmi složitá peripetie, protože tyto vtípky jsou velmi těžko přeložitelné.

Formát tří příběhů v jedno díle se časem dostal i do více epizod. Například do příběhů z minulosti, které vypráví nějaká z postav. Máte svůj oblíbený čarodějnický díl, nebo si nedokážete vybrat? Připravili jsme vám seznam všech halloweenských speciálu i s popisem děje, abyste měli z čeho vybírat!

2×04
Zvlášť strašidelní Simpsonovi / Speciální čarodějnický díl I
Dům zlých snů: Rodina koupí dům, ve kterém je ale starobylé indiánské pohřebiště a tudíž zde straší. Nakonec se stavení samozničí, než aby se Simpsonovými bylo pohromadě.
Hladoví budiž prokleti: Rodina je unesena ufony Kangem a Kodos, kteří se je zdánlivě chystají sníst na hostině. Nicméně tomu tak není a rodina se vrací zpět domů.
Havran: Přepis básně od A.E. Poea.

3×02
Speciální čarodějnický díl II.
Opičí pracka: Homer koupí v Maroku kouzelnou opičí pracku, která splní každé přání a zároveň přinese strašné utrpení. Poté, co si Líza přeje světový mír, přepadnou zeměkouli mimozemšťané (jako Kang a Kodos) – lidé nemají žádné zbraně. Hrozbu odvrátí až Flanders, kterému se s prackou očividně daří.
Bartovo území: Bart umí číst myšlenky a proto si všichni lidé musí myslet pouze pozitivní věci, neboť jinak je Bart vytrestá. I Homer se jednou znelíbil a Bart jej proměnil v šášu na pérku.
Kdybych tak jenom měl mozek: Homer dostane vyhazov za spaní v práci, najde si zaměstnání hrobníka a usne v hrobě. Pan Burns mezitím připravuje svého robota, pro kterého potřebuje lidský mozek. Vydá se tedy na hřbitov, vybere si ještě živého Homera a jeho mozek použije.

4×04
Speciální čarodějnický díl III.
Nelítostný klaun: Bart má narozeniny a Homer mu koupí u podivného obchodníka natahovacího šášu, který je sice bezva, ale snaží se po nějaké době Homera doma zabít. Při reklamaci se pak zjistí, že na šášovi je přepínač „HODNÝ“ a „ZLÝ“, takže stačí jen přepnout…
King Homer: parodie na King Konga (černobíle)
Vytočte Z jako záhrobníci: Bart má ve škole udělat referát o knize, kterou četl. V knihovně si vybere knihu okultních věd – Líza si pak přeje, aby vzkřísil její první kočku Sněhulku. Zaklínadlo se nepovede a Springfieldem pochodují davy zombií..

5×04
Speciální čarodějnický díl IV.
Ďábel a Homer Simpson: Homerovi dojdou v práci koblihy a upíše proto svojí duši ďáblu (Flanders) za jednu jedinou pekelnou koblihu. V soudním sporu o duši vyhraje.
Hrůza ve výši 5 a 1/2 stop: Strašlivá jízda školním autobusem, na který útočí zlý skřet.
Dracula Barta Simpsona: Pan Burns je upír, pozve rodinku do svého zámku a všechny kromě Lízy nakazí.

6×03
Speciální čarodějnický díl V.
Kudrliny – Simpsonovi jedou na zimní dovolenou do strašidelného zámku – tamní hororové osazenstvo chce přimět Homera, aby vyvraždil svojí rodinu – zmizí televize a všechno pivo!
Počin a trest – Homer cestuje časem se svým upraveným toastovačem, vždycky něco v pravěku pokazí a v přítomnosti to má zajímavé následky..
Samojídelna u noční můry – VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ SE ŽEROU DĚTI!!

7×04
Speciální čarodějnický díl VI.
ÚTOK 25METROVÝCH OHYZDNOSTÍ – Homer ukradne velkou reklamní koblihu. Jenže tlusťoch ožije. A nejen on. Takže Springfield začnou sužovat obří monstra. Homer musí koblihu vrátit, což ale zas tak moc nepomůže. Líza zjistí, že si lidé musí přestat maskotů všímat. Ti ztratí moc a pomřou.
MŮRA Z EVERGREEN STREET – Willy záhadně zmizel a zabíjí ve snech děti. Ukáže se, že školník na schůzce uhořel a mstí se na dětech. Bart usne a chce Willyho vyřídit. Líza má hlídat, ale zachrápe taky a musí to řešit Maggie.
HOMER 3 – Homer se chce před Petty a Selmou schovat a za skříní proleze dírou do jiné dimenze. TŘETÍ DIMENZE! Tam udělá poprask a nedokáže ho vysekat ani Bart.

8×02
Speciální čarodějnický díl VII.
VĚC A JÁ – U Simpsnů na půdě schvovávají Huga, Bartovo superzlé dvojče, který uprchne. Chce se sešít s Bartem, aby zpět získal rozum. Jenže se ukáže, že tím zlým dvojčetem…. je BART!
MISKA STVOŘENÍ – Lízin vědecký projekt „Rozpustí Cola zub?“ vede s Bartovou elektrickou pomocí ke vzniku minisvěta v Lízině misce. Ti se vyvíjejí rychle, Lízu mají za Boha a Barta ničitele za Ďábla a mstí se mu. To vede k válce a lidičky si Lízu zmenší na svoji velikost.
OBČAN KANG – Kang a Kodos unesou Homera za účelem získávání informací o světových vůdcích. Prezident Klinton a Bob Dole jsou uneseni a duplikováni. Takže lidé vlastně volí emzáky za prezidenty. Homer je sice odhalí, jenže lidé žijí v systému dvou politických stran a musí si vybrat. A Den inaugurace nadešel…

9×02
Speciální čarodějnický díl VIII.
HOMER A MUTANTI – Francouzi vrhnout na Springfield neutronovou bombu a vznikne tak národ mutantů. Simpsonovi přežijí, Homer v krytu v obchodě a ostatní doma kvůli olovnatému nátěru. Snaží se sice žít v míru ale nakonec… paktovat se s mutantama, to zrovna!!!
MOUCHA VERSUS MOUCHA – Homer si koupí teleport a Bart do něj vleze s mouchou a oba zmutují. Jenže zdaleka ne tak jak si představoval. Líza ho zachrání, ale Homer se sekyrou, to je horší.
JAK SI OPÉCT ČARODĚJNICI – Rok 1649 a bláznivý hon na čarodějnice. Marge a její sestry JSOU čarodějnice a zjistí, že lepší než opravdové děti jsou ty z marcipánu.

10×01

Speciální čarodějnický díl IX.
PEKELNÉ TUPÉ – Haďák dostane křeslo za kouření a jeho vlasy dostane Homer. Jenže vlasy si žijí svým životem a Haďák je zpátky. Postupně masakruje všechny svědky. Když má zabít Bart, zbaví se Homer kštice a je to.
STRAŠLIVÍ ANIMÁCI – Marge zakáže dětem koukat na animáče a sebere baterky. Tak je nahradí plutoniem a šupem jsou v animáči. Dostat se zase zpátky je náročné, ale Homer to nakonec zvládne.
HVĚZDNÁ SRALBOTA – Marge přizná, že se spustila s mimozemšťanem, s Maggie jsou totiž problémy. Roste a vrátí se pro ni její otec – Kang. Hádají se o ni a jde to až do televize, ale ani Jerry Springer jim nedokáže pomoct. Takže Maggie zůstane na Zemi.

11×01

Speciální čarodějnický díl X.
Vím, co jste dudly-hudly provedli: Ned vstává z mrtvých a chce se pomstít Marge.
Ztracená Xena: Bart a Líza naberou nové síly k zachránění Lucy Lawless.
Život je krátky, pak následuje smrt: Y2K zničí zem kvůli Homerově zanedbávané bezpečnosti v Jaderné elektrárně.

12×21

Speciální čarodějnický díl XI.
Tátův duch – Horoskop předpoví Homerovi smrt. Po smrti udušením brokolicí musí Homer vykonat alespoň jeden dobrý skutek, aby se dostal do nebe.
Z pohádky do pohádky – Parodie na Perníkovou chaloupku. Homer se zbaví svých ratolestí v mísním lese, ty se zabydlí v chaloupce zlé ježibaby, odkud je Homer úspěšně zachrání.
Noc delfínů – Delfíni uskuteční útok na pozemšťany ve Sprinfieldu, protože už je nebaví žít ve vodě. Je tam zima a mokro.

13×19

Speciální čarodějnický díl XII
Úvodní epizoda, i když trochu mimosezónní, patří tradičně k bonbónkům každé řady: Speciální čarodějnický díl. V jeho třech částech čelí Homer smůle tentokrát vskutku osudové – on i jeho blízcí jsou prokleti vědmou Simpsonovi se musí vypořádat s agresivním domem-počítačem a Bart s Lízou navštěvují čarodějnickou školu…

14×01

Speciální čarodějnický díl XIII
Pošlete klony : Homer si za pomoci houpací sítě vytvoří svého klona. Tento klon si vytvoří svého klona…
Právo mít a nosit zbraň: Zombie mrtvých pistolníků povstanou z mrtvých.
Ostrov doktora Dlahy: Simpsonovi navštíví ostrov doktora dlahy, kde se lidé mění ve zvířata.

15×01

Speciální čarodějnický díl XIV
Reaper Madness: Homer převezme roli smrťáka a má na starosti ‚,zabíjení‘‘ lidí ve Springfieldu. Nakonec dostane úkol zabít Marge, což pro něj znamená obrovské dilema.
Frinkestein: Najde se mrtvý otec profesora Frinka a profesorovi se ho podaří oživit. Jenomže se ukáže, že zesnulý otec rád vraždí a krade orgány…
Stop the World, I want to Goof Off: Bart a Milhouse najdou stopky, které dokáží zastavit čas. Tím ztropí mnoho skandálů a nakonec skončí zamrznutí v čase, jelikož se jim stopky rozbijí.

16×01

Speciální čarodějnický díl XV
The Ned Zone: Ned se po úrazu stane věštcem a dokáže předpovědět smrt ostatních lidí. Když uvidí, že Homerova budoucí smrt zapříčiní zničení celého Springfieldu, rozhodne se zvrátit osud.
Four Beheadings and a Funeral: Parodie na film ,,Z Pekla‘‘ ukáže Lízu v roli Sherlocka Holmese a její snahu chytit Jacka Rozporovače.
In the Belly of the Boss: Profesor Frink vynalezna zmenšovací kapsle, která zapříčiní, že Maggie skončí zmenšená v těle Pana Burnse. Simpsonovi se vydají Maggie na pomoc.

17×04

Speciální čarodějnický díl XVI
B.I.: Bartificial Intelligence: je parodií na film A.I. Bart se dostane do komatu, po skoku z okna do bazénu. Truchlící rodina si chce syna nahradit, proto si pořídí robota Davida. Bart se ovšem z komatu probere a vrací se domů, kde ovšem není vítaný. Bart tedy ukradne části z jiných robotů a stane se z něj kybork. Domů se vrací s odplatou, nejdříve zničí Davida a poté rozpůlí i Homera, který poté musí používat Davidovy nohy. Na konci se ovšem dozvíme, že celý tento příběh je pouze snem Homera, kterému vymítají z těla ďábla.
Survival of the Fattest je parodií na film Nejnebezpečnější hra. Muži ze Springfieldu jsou pozváni k panu Burnsovi na lov. Ovšem nevědí, že oni budou kořist! Mezi těmito muži je samozřejmě i Homer, který zůstává jediný na živu. Burns Homera najde další den, a když už se ho chystá zastřelit, přiběhne svému muži na pomoc Marge a příběh končí happy endem.
I have Grown a Costume on Your Face je parodií na Haloween III: sezona čarodějnic. Ve Springfieldu se pořádá kostýmová soutěž, tuto akci navštící i neznámá čarodejnice. Která soutěž vyhraje, ale poté co je odhaleno, že je opravdová čarodejnice, cena je jí okamžitě odebrána. Ve vzteku všechny občany Springfieldu začaruje do jejich kostýmů. Maggie nakonec všechny promění v dudlíky a odletí pryč.

18×04

Speciální čarodějnický díl XVII
Married to Blob, do zahrady Simpsonových spadne meteorit a odhalí zvláštní kuličku. Homer ji přes protesty jeho rodiny sní. V noci ho probudí kručení břicha a od té doby nemůže přestat jíst. Pojídá občany Springfieldu a přibírá na váze. Nakonec se nechá zavřít, aby neublížil Marge.
You Gotta Know When to Golem, Bárt zjistí, že Krusty má Golema. Nařídí mu tedy, aby za ním přisel domů. Bart ho využívá k různým lumpárnám a Golem se proto cítí vinný, ale Lisa přijde s nápadem mu pořídit partnerku. Proto vytvoří Golemku a společně se vezmou.
The Day the Earth Looked Stupid, ve Springfieldu propukne panika, protože v rádiu ohlásili útok mimozemšťanů. Poté co se ukáže, že to byl pouze planý poplach se všichni uklidní. Ovšem poté mimozemšťané plánují napadnout zemi a nikdo již nevěří. Lidé na celém světě jsou zotročeni mimozemšťany.

19×05

Speciální čarodějnický díl XVIII
E.T., Go Home, Bart najde na zahradě Kodose a chce mu společně s Lisou pomoci při kontaktování jeho planety. Zachrání ho před NASOU, ovšem poté se ukáže, že Kodos nemá s lidstvem přátelské umýsly a Homer ho nakonec zastřelí.
Mr. and Mrs. Simpson je parodií na Mr. and Mrs. Smith. Homer je tajný agent a pracuje pro pana Burnse. Marge také pracuje na něčem o čem Homer nevěděl. Snaží tedy jeden druhého zabít, ovšem rozbijí pouze celý dům a nakonec pochopí, že se jim líbí když zabíjí dohromady.
Heck House, když Agnes Skinner odmítne dát dětem sladkosti na Haloween, začnou rabovat domy a všechny okrádat. Ned se snaží děti poučit a proto je naláká do kostela, kde děti pošle do pekla. Na konci je ukázáno jak občané Springfielda trpí za 7 hříchů.

20×04

Speciální čarodějnický díl XIX
Untitled Robot Parody, Bart koupí Lise k Vánocům Malibu Stacy auto, které se ukáže být transformátorem. Který všechny technologie ve Springfieldu oživí a tím započne válku. Nakonec Marge zakročí a zeptá se robotů proč spolu vlastně válčí a oni si nemohou vzpomenout. Díl končí mírem mezi roboty, ovšem začátkem války mezi roboty a lidmi.
How to Get Ahead in Dead-Vertising, když Homer omylem zabije Krustyho, vyhledají ho dva agenti. Kteří mu nabídnou práci, zabíjení celebrit, které odmítnout být v reklamě. Homer tedy zabíjí celebrity, ty se ovšem v nebi jednotí a Homera zabijí.
It’s the Grand Pumpkin, Milhouse: Poté co se Milhouse rozpláče  a jeho slzy dopadnou na obří dýni, dýně oživne a začne jíst všechny, kteří dýním ubližují. Lisa zjistí, že Milhouse umí oživit věci, kterým věří. Proto mu vypráví příběh o „Tom Turkey (krůta)“ a díkůvzdání. Tom Turkey opravdu ožije a obří dýni zneškodní. Celý příběh se ovšem zvrhne, když Bárt při díků vzdání ochutná krůtu…

21×04

Speciální čarodějnický díl XX
Dial ‘M‘ for Murder or Press ‘#‘ to Return to Main Menu: Lisa přeje pomstu učitelce Hooverové kvůli tomu, že musela zůstat po škole. Bart Lise navrhne, že slečnu Hooverovou zneškodí, když Lisa zneškodí slečnu Krabappelovou. Lisa později zjistí, že Bárt „zneškodněním“ myslel zabití. Bárt se Lisu snaží přesvědčit, ovšem Lisa zabíjet nechce a nůž zahodí. Ovšem nůž letí nepředvídatelně daleko a zesekne se Bártovy v hlavě. Bárt umírá a slečna Krabappelová je potěšena.
Don’t have a Cow, Mankind: Krusty představí nový Krusty Burger, který ovšem po jeho požití mění lidi na kanibaly a Springfield se plní zombíky. Ukáže se, že Bárt je vůči ‘virusu‘ imuní a po mnoha překážkách ho použijí na vyléčení nemocných občanů Springfieldu.
There is No Business Like Moe Business: Poté co Homer spadne do sklepa ve Vočkově baru, začne Vočko přidávat novou přísadu do svého piva, Homerovu krev. Všichni si novou recepturu moc pochvalují. Vočko se snaží získat Marge, ovšem na poslední chvíli se krvácející Homer schopí a uhájí zpěv srdce své ženy.

22×04

Speciální čarodějnický díl XXI
War and Pieces: Marge se snaží Bárta a Milhouse přesvědčit, aby hráli stolní hry. Po dlouhém hledání najdou hru jménem „Cesta Ďábla“, hra se stává realitou.  A poté co neuhodnou slovo v oběšenci, jsou oba oběšeni.
Master and Cadaver: Marge a Homer jsou na druhých líbánkách na moři, když potkají trosečníka George. Podezřívajího, že svou posádku otrávil, protože koláč který jim upeče zabije žraloka. Poté se ovšem dozvídají, že loď opravdu ztroskotala a že George nikoho nezabil. Žralok zemřel kvůli nafty, která vytekla z Homerovi lodi. Homer George zabijí, Marge ovšem nemůže s vinout žít a umírá na otravu z koláče. Nakonec se ukáže, že všechno toho byla představa Maggie ve vaně.
Tweenlight: Lisa se zamiluje do upíra Edmunda a z Milhouse se stane vlkodlak. Otec Edmunda je Drákula. Edmund chce Lísu přeměnit na upírku, ovšem zasahuje Homer a nechá si krev vysát sám od Edmunda a Drákuly. Oba upíři umírají na příliš vysoký cholesterol, z Homera se stává netopýr, ovšem zvhledem k jeho obezitě se zřítí při letu k zemi a umírá.

23×03

Speciální čarodějnický díl XXII
1)Homer je kousnutý pavoukem a ochrne mu celé tělo. Líza ale zjistí, že je jeden způsob, jak se mohou dorozumívat – Homerovými prdy!
2)Parodie na Dextera, kdy se Dexterem (Sériovým zabijákem) stane Ned Flanders!
3) Parodie na Avatara, lidstvo se potřebuje dostat na jinou planetu, aby vytěžili látku, která nutí lidi se smát. Pošlou tam teda Barta a Milhouse a Bartovi se podaří oplodnit Kangovu dceru…

24×02

Speciální čarodějnický díl XXIII
Úvodní znělka nám ukáže Homera a Marge, jak jsou svědky vytvoření Máyského kalendáře.
1) ,,The Greatest Story Ever Told“ (Nejvíc děravý příběh) bude o černé díře, která se objeví ve Springfieldu a začne terorizovat město. Podívejte se na videoukázku z této části.
2) ,,UnNormal Activity“ (Nenormální aktivita) bude parodie na slavný horror ,,Paranormal activity“. Simpsonovi dají do celého domu kamery, aby přišli na to, co se děje v noci za zvláštní věci. Marge přijde na to, že za všechno může ona, protože jako malá se paktovala s ďáblem.
3) ,,Bart and Homer’s excellent adventures“ (Bartovo a Homerovo úžasné dobrodružství) bude o tom, jak Bart cestuje zpátky časem do rok 1974, aby si mohl koupit raritní komiks za jeho originální cenu. Přitom ale nešťastnou náhodou dokáže, že se Marge nedá dohromady Homerem, ale skončí s Artie Ziffem!